Jak vybrat vhodného social media konzultanta

Jak vybrat vhodného social media konzultanta

Jak vybrat social media konzultantaVyužíváte jako firma sociální sítě? Staráte se o ně sami nebo se o ně stará nějaký externí konzultant? Víte, co, kdy a jak máte publikovat na jednotlivých sociálních sítích a jak máte správně komunikovat s fanoušky? Pokud potřebujete se sociálními sítěmi pomoci, tak je vhodné najmout si konzultanta, který vám pomůže sociální sítě správně uchopit. Jak ale takového konzultanta sociálních sítí správně vybrat, aby to nebyl jen nějaký vykuk, ale aby vám opravdu pomohl s efektivní komunikací na sociálních sítích?

Právě vám se budou hodit informace, které publikovala Kim Lachance Shandrow na webu Entrepreneur.com. Její článek nabízí přehled deseti otázek, na které byste se měli zeptat zájemce o práci social media konzultanta. Pojďme si tedy jednotlivé otázky podrobněji představit.

1. Jak úspěšný jste se sociálními sítěmi ve svém osobním/profesním životě?

Koho byste si radši najali? Člověka, co má deset followerů na Twitteru a na své firemní Facebook stránce naposledy něco publikoval před třemi měsíci? Nebo člověka, co má stovky followerů na Twitteru, pravidelně publikuje zajímavé informace na své Facebook stránce, je aktivní v LinkedInskupinách a na Pinterestu a spravuje tematickou komunitu na Google+? Vybrali byste si radši člověka, který často publikuje útočné statusy a napadá komentující, nebo člověka, který umí konstruktivně reagovat na kritiku a aktivně se zapojuje do diskuzí se svými fanoušky?

Řekl bych, že rozhodnutí je poměrně jednoduché.

2. Rozumíte mému oboru?

Je ideální, pokud konzultant dobře rozumí vašemu oboru podnikání a typu cílové skupiny, kterou se snažíte oslovit. Je totiž rozdíl navrhnout a realizovat strategii komunikace na sociálních sítích pro eshop prodávající hračky a pro společnost vyvíjející CRM systémy pro malé a střední podniky. Znalosti konzultanta o vašem oboru si můžete otestovat jednoduchým dotazníkem, ve kterém se ho zeptáte například na význam některých oborově specifických pojmů, nebo ho necháte vysvětlit, jak si představuje, že fungují některé procesy a postupy ve vašem oboru. Pokud se konzultant někdy přímo zabýval vaším nebo příbuzným oborem, ať už formou klientských prací nebo při psaní odborných článků, je to výrazné plus pro něj.

3. Máte aktuálně sociální kontakty na důležité subjekty v mém oboru?

Pokud má konzultant již navázané sociální kontakty s influencery, thought leadery a dalšími důležitými osobami nebo společnostmi z vašeho oboru, je to pro vás velmi výhodné. Může jim totiž snadněji prezentovat vaše sdělení a nemusí předtím složitě budovat nové sociální interakce. Jestli takovéto kontakty konzultant má, si můžete ověřit i sami, pokud se například podíváte:

  • jací lidé ho sledují na Twitteru a s jakými lidmi na Twitteru komunikuje,
  • s kým komunikuje na Facebooku,
  • v jakých LinkedIn skupinách je členem,
  • v jakých komunitách na Google+ aktivně prezentuje své názory.

4. Můžete mi říct jména svých klientů?

Kvalitní social media konzultant nebude mít problém s tím, říci vám jména svých stávajících a předchozích klientů (pokud samozřejmě není vázán nějakou smlovou o mlčenlivosti). Jakmile získáte tyto informace, nebojte se zavolat nebo napsat email těmto klientům a zeptat se jich na jejich zkušenosti s prací daného konzultanta.

5. Kde můžu najít příklady vaší současné i předchozí práce?

Jako u množství jiných oborů, nejlepší obrázek si uděláte, pokud uvidíte konkrétní příklady a výsledky práce. Můžete si udělat lepší představu o tom, jakým způsobem komunikuje na sociálních sítích, jaké typy kampaní navrhuje, jestli se soustředí na jednu sociální síť nebo vytváří multikanálové kampaně apod.

6. Jaké nástroje používáte pro měření ROI svých kampaní?

Je dobré vědět, jaké metriky konzultant sleduje, kde tyto metriky získává, jestli využívá specializovaných nástrojů pro vyhodnocování metrik a jaké závěry dokáže ze získaných dat vyvodit. Pokud sleduje jen počty fanoušků a počty followerů, tak takový konzultant pro vás nebude to pravé ořechové.

7. Můžete mi představit některé vaše nápady na kampaně na sociálních sítích, které by byly vhodné pro mou firmu?

Konzultant vám samozřejmě při pohovoru nevyklopí všechny své nápady na kampaně na sociálních sítích pro vaši firmu. Nechte si ale od něj představit alespoň směr, kterým se chce ubírat, jaké sociální sítě plánuje využívat a jaký tón budou mít vaše kampaně. Konkrétní příklad možné kampaně nebo způsobu propagace je poté plusem pro uchazeče.

8. Na které sociální sítě se specializujete?

Pokud se vaše firma pohybuje na B2C trhu, tak vám bude vcelku k ničemu specialista na LinkedIn PPC reklamu. Pokud jste hodně vizuálně založená firma, tak se vám bude určitě hodit konzultant s většími zkušenostmi s propagací a komunikací na Pinterestu a Facebooku. Ideální kandidát je samozřejmě takový, který se umí dobře pohybovat na všech nejvýznamnějších sociálních sítích dneška – Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ a Pinterest.

9. Jak byste se zachoval v případě problémové/krizové situace na sociálních sítích?

Toto je velmi důležitá otázka. Krizová komunikace na sociálních sítích je často zásadní pro úspěch či neúspěch firmy na sociálních sítích. Vždy se může stát nějaká nepříjemnost spojená s vaší firmou, je však důležité, jak se k tomu postavíte a zda krizové situace využijete nebo vás naopak odsoudí k neúspěchu na sociálních sítích. Vymyslete konzultantovi modelovou krizovou situaci a nechte si vysvětlit, jak by v této situaci reagoval.

10. Jaké jsou vaše finanční a smluvní podmínky a je možné o nich vyjednávat?

V neposlední řadě jde samozřejmě i o peníze a podmínky spolupráce. Je dobré si s konzultantem vyjasnit:

  • jakým způsobem oceňuje svoji práci (hodinově, za kampaň, dle úspěšnosti kampaně, fixní částka atd.),
  • jak často fakturuje,
  • jestli vyžaduje určitou minimální dobu spolupráce,
  • a další podmínky spolupráce.

Bude pro vás užitečný tento přehled otázek pro zájemce o pozici konzultanta sociálních sítí? Nebo byste mu položili ještě nějakou jinou otázku? Dejte mi vědět v diskuzi pod článkem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *